رزین مبل

امروزه علاوه بر چوبی که در ساخت پایه های مبلمان به کار برده می‌شود از ماده‌ی دیگری به اسم رزین پلی استر نیز استفاده می‌شود. اگر تا کنون با شکل گیری رزین آشنایی داشته باشید میدانید که ابتدا رزین را به صورت مایع درست میکنند و بعد با قالب های مختلف به آن شکل میدهند و صبر میکنند تا خشک شود. رزین این روز ها هم به صورت جداگانه و هم به صورت ترکیب با چوب به کار برده می‌شود.

 ترکیب چوب و رزین مبل چیست؟

  • یکی از ویژگی های رزین پلی استر این است که خیلی خوب به چوب می‌چسبد، به همین خاطر از آن در ترکیب با چوب برای منبت کاری استفاده می‌شود.
  • رزین به راحتی با هر رنگی مخلوط می‌شود و میتواند انواع حالت ها را به خود بگیرد و در نهایت به راحتی دچار تغییر رنگ و حالت نمیشود و ماندگاری قابل توجهی دارد.
  • توجه داشته باشید که موادی که برای خشک کردن رزین استفاده می‌شود نباید از مقدار خاصی بیشتر باشد(معمولا چهار درصد) . اگر از این مقدار بیشتر باشد رزین شما کیفیت بالایی ندارد و ممکن است خراب شود.

تشخیص رزین از چوب

نحوه تشخیص چوب از رزین 

  • مبلی که در آن رزین به کار برده شده در مقایسه با مبل های دیگر سنگین تر است.
  • چون برای رزین از قالب استفاده می‌شود، طرح ها و شکل ها کاملا بی جان هستنند.
  • برای تشخیص دقیق تر شما میتوانید سوزنی را داغ کنید و در قسمتی از پایه که زیاد قابل رویت نیست فرو کنید، متوجه بوی پلاستیک می‌شوید و یا ممکن است کمی از رزین به سوزن شما بچسبد.
برای آگاهی بیشتر در مورد کلاف مبل این مقاله را مطالعه فرمایید.

مزایا و معایت چوب و رزین

مزیتی که رزین دارد ارزان بودن مبلمانی ترکیب چوب و رزین نسبت به مبل تمام چوب است،  ولی توجه داشته باشید که مبل ترکیبی به هیچ عنوان کیفیت و دوام مبل تمام چوب را نخواهد داشت و درمقابل ضربه ممکن است شکسته و یا از چوب جدا شود.

تشخیص چوب و رزین مبلمان

استفاده از ترکیب چوب و رزین در مبل

یک امر بسیار عادی است و بسیاری از طراحان از این روش برای ساخت طرح های روی مبلمان علی الخصوص مدل های سلطنتی و کلاسیک استفاده میکنند. به کار بردن رزین در مبلمان هزینه‌ی تولید را پائین می آورد و در نتیجه قیمت پائین تری را برای مشتری خواهد داشت. به علاوه سرعت تولید را بالا برده و دردسر کمتر برای تولید کننده را به همراه خواهد داشت و همانطور که میدانید مبلمان با هزینه‌ی کمتر در بازار بیشتر مورد استقبال قرار میگیرند.

نتیجه گیری

اگر مبلمان شما کلاف سنگینی داشته باشد می‌شود احتمال داد که در آن از رزین استفاده شده، هر چند استفاده از رزین، قیمت آن را پائین می آورد.