کلاف مبل چیست

از عواملی که روی عمر مبلمان و کیفیت آن اثر میگذارد کلاف مبل است. لازم است شما نیز قبل از خرید مبل درمورد آن اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید بهتر انتخاب کنیدو یا اگر زمانی مبلمان شما دچار مشکل شد و به تعمیر نیاز داشت به راحتی یک کلاف خوب را شناسایی کنید. در این مقاله ابتدا میگوییم که کلاف چیست و در نهایت با هم با ویژگی های یک کلاف خوب آشنا میشویم.

کلاف یا چهارچوب مبل 

به اسکلت چوبی و پیکر بندی مبلمان، کلاف مبل میگویند و وسیله ای است که اجزای مبلمان مثل اسنفج، فنر ها و غیره بر روی آن نصب میشوند. پس یکی از مهم ترین نکات برای نتخاب مبل با استحکام استفاده از مبلی است که کلاف با کیفیت دارد زیرا هرچه کلاف با کیفیت تر باشد عمر مبلمان نیز بالاتر میرود.

 

کلاف مبل چیست

 

شرایط آب و هوایی مختلف، کلاف های متفاوت

هنگامی که شما میخواهید یک کلاف خوب انتخاب کنید باید منطقه ی زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر در مناطق خشکی از ایران زندکی میکنید از کلاف هایی استفاده کنیدکه از چوب صنوبر ساخته شده اند و اگر در مناطقی زندگی میکنید که آب و هوای مرطوب دارد، بهتر است از چوب روس که نسبت به رطوبت مقاوم است استفاده شود.

تشخیص کلاف خوب 

اگر شما بخواهید مبلمان خود را تعمیر کنید، شخص تعمیرکار اولین کاری که میکند، کیفیت و جنس کلاف را بررسی میکند و به شما میگوید که آیا این مبلمان ارزش تعمیر کردن دارد و یا خیر. اگر کلاف شما محکم نباشد و شما آن مبل را تعمیر کنید، پس از مدت کوتاهی مبلمان به حالت اولیه بازمیگردد و هزینه هایی که کرده اید به هدر میرود. اینجاست که با خود میگویید بهتر بود که به جای هزینه ی اضافی تعمیر، اقدام به خرید یک دست مبلمان جدید میکردید. پس بهتر است هنگام خرید مبلمان به کلاف آن دقت کنید که اگر زمانی خواستید مبلمان را تعمیر کنید، ارزشش را داشته باشد.

تشخیص کلاف خوب مبل

انواع چوب های به کار رفته در ساخت کلاف

براس ساخت، کلاف از سه نوع چوب راش , گردو و چوب سفید استفاده میکنند که اینجا به ویژگی های هر کدام میپردازیم:

  • چوب راش را میتوان راحت تر طرح داد و به راحتی برای منبت کاری استفاده کرد.
  • چوب گردو، چوبی سیک است ولی با این حال چوبی بسیار محکم و مقاوم است.
  • از چوب سفید برای ساخت کلاف های ارزان قیمت به کار میرود چون این چوب نسبت به بقیه‌ی چوب ها انعطاف کمتر و کیفیت پائین تری دارد.
  • چنار چوبی نسبتا سنگین و به رنگ روشن دارد.
  • چوب نراد یا چوب روسی از بهترین نمونه های چوب است و استفاده از آن در مبلمان باعث استحکام و دوام کلاف میشود.

توجه داشته باشید که هرچه چوب تیره تر باشد کیفیت بالاتر و در نتیجه هزینه ی بیشتری دارد پس در این میان، چوب سفید از بقیه ارزان تر است.

 

اسکلت چوبی مبل

اگر تمایل دارید می توانید مقاله رنگ های مختلف استیل در پایه مبل را اینجا بخوانید.