8 ویژگی مهم صندلی ناهار خوری

شما چه در خانه‌ی بزرگ باشید و یا کوچک باید به این موضوع واقف باشید که میز و صندلی ناهار خوری صرفا یک اکسسوری برای خانه‌تان نیست. این روز ها داشتن میز و صندلی برای آشپزخانه از لزومات محسوب میشود. حال اینکه این میز و صندلی باید ویژگی هایی داشته باشند که علاوه بر زیبایی، کاربردی نیز باشند و شما به هنگام نشستن روی صندلی، احساس راحتی داشته باشید و حتی اگر این نشستن طولانی مدت شد، باعث آزار و حتی آسیب به شما نشود. با اینکه ایرانیان از دیرباز غذای خود را روی زمین میل میکرده اند ولی با گذشت زمان، میز و صندلی نیز وارد فرهنگ ما شده است به همین دلیل در این مقاله درباره 8 ویژگی صندلی ناهار خوری توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.
صندلی میز ناهار خوری
به طور کلی این روز ها میز و صندلی هایی که ست نیستند، رواج زیادی پیدا کرده‌اند. پس اگر مایل به خرید آن ها به صورت جداگانه هستید حتما مواردی مثل ارتفاع و سایز میز و صندلی را در نظر داشته باشید و فضای آشپزخانه را کاملا با میز تصور کنید تا با هم تطابق داشته باشند و بعدا برای شما مشکلی ایجاد نشود.

برای انتخاب هوشمندانه میز ناهار خوری پیشنهاد می کنیم تا مقاله راهنمای خرید میز ناهار خوری را مطالعه نمایید تا خرید خود را با آسودگی و اطمینان خاطر بیشتری انجام دهید.

اول از همه، خودتان را نگاه کنید!

اولین ویژگی صندلی ناهار خوری که برای خرید باید در نظر داشته باشید، ویژگی فیزیکی اعضای خانواده‌تان است. مثلا اگر قدتان زیادی بلند است نباید از میز و صندلی که از حد معمول کوتاه تر است استفاده کنید. همه‌ی این موارد را خودتان بهتر میدانید فقط قبل از خرید حواستان را جمع کنید تا مثلا خدایی نکرده لازم نباشد که برای خغذاخوردن زیادی خم شوید.

طرح و نگار صندلی ناهارخوری را در نظر بگیرید.

ممکن است با خودتان فکر کنید که ترکیب طرح های مختلف میتواند دکوراسیون شما را خیلی خاص کند. مثلا میز سنتی و صندلی مدرن داشته باشید یا بالعکس! ولی توصیه‌ی ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی این کار را انجام ندهید. کار صحیح تر در در نظر گرفتن این ویژگی صندلی ناهار خوری این است که حتما سعی کنید هردوی آنها دارای عناصر مشترکی باشند، یعنی به هم ربط داشته باشند. طرح های بسیار زیبا ولی بی ربط، میتواند دکوراسیون شما را کاملا از این رو به آن رو کند و فضایی نه چندان دلچسب را باعث شود.

به طور کلی اگر میز شما یک طرح خاص داشت سعی کنید که صندلی نیز طرحی مانند آن یا شبیه آن داشته باشد. یا حتی پارچه‌ی مبل شما آن طرح به خصوص را داشته باشد. اگر میز شما دایره ای است، میتوانید صندلی هایی تهیه کنید که نشیمنگاه آنها دایره وار باشند.

میزهای ناهار خوری در اشکال متفاوتی ساخته می شوند تا با هر سلیقه ای سازگار باشند. اگر تمایل به آشنایی بیشتر با انواع شکل میز ناهار خوری دارید پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید.
ویژگی های صندلی غذاخوری

اندازه‌ی صندلی ناهار خوری

اندازه‌ی استاندارد نشیمنگاه یک صندلی ناهار خوری بدون احتساب دسته‌ی آن حدود 55 سانتیمتر است. اگر شما میز ناهار خوری بزرگ یا آشپزخانه‌ی بزرگی دارید و حس میکنید که این صندلی ها برای فضایی که دارید و یا حتی میزتان کوچک است، میتوانید صندلی های بزرگتری نیز تهیه کنید. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که هرچه عرض صندلی کوچک تر میشود، به همان میزان از راحتی آن هم کم میشود، پس صندلی هایی که کوچک تر از 44سانتیمر هستند را انتخاب نکنید.

ارتفاع نشیمنگاه صندلی ناهار خوری

طبق اصول ارگونومی ارتفاع استاندارد برای یک صندلی باید بین 45 تا 48 سانتیمتر از سطح زمین باشد. ارتفاع نشیمنگاه صندلی تا لبه‌ی میز هم حدودا 30 سانتیمر توصیه می‌شود. میزهای ناهار خوری به طور متوسط 75 سانتیمتر ارتفاع دارند.

صندلی های ناهار خوری که جا به جا میشوند

برای راحتی خودتان، از صندلی هایی استفاده کنید که به راحتی میتوان آن ها را جا به جا کرد. یعنی پشتی آن ها زیاد ضخیم نباید و بتوان آن را به راحتی گرفت. یا اینکه در پشتی آن فضایی برای دست، تعبیه شده باشد. حال اگر صندلی شما هیچکدام از این موارد را نداشت، بهتر است سبک باشد تا بتوان آن را جا به جا کرد. نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که اگر کودک و یا فرد مسن نیز در خانه دارید، حتما باید سبک بودن صندلی را در نظر بگیرید.

انتخاب صحیح صندلی ناهارخوری

پارچه‌ی صندلی ناهار خوری

خب این نکته بدیهی است که صندلی ناهار خوری خیلی زود کثیف می‌شود. بهترین انتخاب هایی که میتوانید داشته باشید چرم، کتان و شبه جیر هستند. ترجیحا از صندلی هایی با روکش های چند لایه و پرز دار و مخمل و حتی ضخیم استفاده نکنید زیرا این پارچه ها خیلی زود نمای اولیه‌ی خود را از دست میدهند.

البته بهترین انتخاب این است که صندلی شما رویه‌ای داشته باشد که قابل جدا شدن باشد. به این صورت شما میتوانید درصورت نیاز آن را بیرون آورده و تمیز کنید.

بودجه‌ی خود را مشخص کنید

قیمت ثابت و معینی در بازار برای میز و صندلی ناهار خوری وجود ندارد و طیف گسترده ای از قیمت ها را شامل می‌شوند. فقط قبل از خرید در نظر داشته باشید که چوب های راش و سفید قیمت کمتری از بقیه دارند و خب طبق معمول کیفیت بالایی را هم شامل نمی‌شوند.

ویژگی های صندلی غذاخوری

حتما پایه های صندلی را نگاه کنید

اگر نمیخواهید بعد از مدتی صندلی شما لق شود، بشکند و یا صدای جیر جیر بدهد، حتما قبل از خرید پایه های آن را به طور کامل چک کنید. گاهی به جای دوخت و یا میخکوبی از چسب های بی کیفیت استفاده میشود. اگر پایه ها فاصله‌ای نامتقارن و نابرابر داشتند در خرید آنها تردید کنید زیرا قطع به یقین بعد از مدتی باعث آزار شما می‌شوند.